Iin kunnan ateria- ja puhtauspalveluiden työntekijät liikkeelle

22.1.2026

Iin kunnassa on kuluneen vuoden aikana panostettu työntekijöiden hyvinvointiin ja liikunnan lisäämiseen. Vuonna 2025 erityishuomio kiinnitettiin ateria- ja puhtauspalveluiden henkilöstöön, jotka muodostavat merkittävän osan kunnan työntekijöistä.

Ateria- ja puhtauspalvelut mahdollistivat jokaiselle työntekijälle projektiin osallistumisen työajalla. Työntekijöille tarjottiin mahdollisuus hyvinvointimittauksiin, jotka toteutti Pohjois-Pohjanmaan Liikunnan työntekijät. Testit oli mahdollista uusia hankkeen lopussa. Lisäksi PoPLi tarjosi liikunnanohjausapua hankkeen alkuvaiheessa.
 

Alkuvaiheessa ryhmäytymistä lisäsi myös työntekijöiden oma liikuntakampanja, joka toteutettiin OnPoPLiikkua mobiili sovelluksella.  Siinäkin onnistuttiin ja PoPLi palkitsi koko ryhmän palkinto illanvietolla. 

Hyvinvointimittauksina käytetyn Kehonkuntoindeksi tuloksissa havaittiin positiivisia muutoksia sekä ryhmätasolla että yksilötasolla. Kurttilan mielestä Kehonkuntoindeksi testit ovat matalan kynnyksen hyvinvointimittausten aatelia, nämä testit ovat helposti toteutettavia kaikenikäisille ja -kuntoisille, eikä osallistuminen vaadi erityistä valmistautumista tai urheilullista taustaa. Koska testit eivät kuormita fyysisesti, ne sopivat hyvin koko kansan hyvinvoinnin arviointiin ja kannustavat osallistumaan myös niitä, jotka eivät tavallisesti koe liikuntatestejä omakseen.

Ryhmän tulokset kääntyivät positiiviseen suuntaan ja yksilötasolla mitatuissa viitearvoissa tapahtui terveyden kannalta merkittäviä muutoksia, Iin kunnan liikunta- ja elintapaohjaaja Taru Laukka kertoo.

Ateria- ja puhtauspalveluiden työntekijöitä kannustettiin liikkumaan monipuolisesti. Työajalla liikuttiin yhdessä ja kokeiltiin ja opittiin uusia taitoja. Yhdessä tekeminen ja yhteisöllisyys nousivat erityisen tärkeiksi pilotin aikana. Ateria- ja puhtauspalveluiden työntekijät osoittivat, että pienillä askelilla ja yhdessä kulkemalla voidaan saavuttaa suuria muutoksia hyvinvoinnissa.

Yhteistyö PoPLin porukan kanssa sujui mutkitta ja saimme lisäarvoa ja resurssia oman toimintamme tueksi. Kommentoi Taru Laukka yhteistyökokonaisuudesta.  PoPLin Ilkka Kurttila kehuu Tarua idearikkaasi ja aikaansaavaksi liikunnan ammattilaiseksi, Taru on jo lyhyellä ajanjaksolla saanut paljon aikaan ja käyttänyt myös paljon aikaa kunnan työntekijöiden hyvinvoinnin lisäämiseksi. Myös Iin kunnan positiivinen ja aktiivinen asenne saa Kurttilalta kiitosta.

Onnistumisen ydinkohdat

  • Hyvinvointimittaukset ja tulokset: Kehonkuntoindeksin tulokset paranivat sekä ryhmä- että yksilötasolla.

  • Monipuolinen liikkuminen työajalla: Työajalla kannustettiin liikkumaan yhdessä ja kokeilemaan uusia liikuntamuotoja.

  • Yhteistyö ja osaamisen jakaminen: PoPLin kanssa tehty yhteistyö toi lisäarvoa ja resursseja toimintaan, kunnan asenne ja aktiivisuus henkilöstöliikunnan kehittämisessä sai kiitosta.

Kiinnostuitko Hyvinvointimittauksista tai yhteistyöstä teidän työyhteisön kanssa? Jätä yhteystietosi tai varaa maksuton konsultaatio! 

Teksti ja kuvat: Aikuisliikunnan kehittäjä, Ilkka Kurttila, Pohjois-Pohjanmaan Liikunta ja Urheilu ry